Sørheim Holding AS
Regnskap
| Resultatregnskap | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | Graf | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutakode | NOK | NOK | NOK | NOK | NOK | NOK | ||
| Sum salgsinntekter | 219 597 000 | 248 567 000 | 184 038 000 | 190 072 000 | 170 510 000 | 138 191 000 |
|
|
| Annen driftsinntekt | 0 | 24 968 000 | 8 126 000 | 67 051 000 | 238 000 | 10 257 000 |
|
|
| Sum driftsinntekter | 219 597 000 | 273 536 000 | 192 163 000 | 257 123 000 | 170 748 000 | 148 448 000 |
|
|
| Varekostnad | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Beholdningsendringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Lønnskostnader | 67 744 000 | 68 373 000 | 50 540 000 | 58 958 000 | 55 311 000 | 49 235 000 |
|
|
| Avskrivning varige driftsmidler/im. eiend. | 42 553 000 | 29 525 000 | 20 930 000 | 23 543 000 | 21 680 000 | 25 899 000 |
|
|
| Nedskriving av driftsmidler/im. eiend. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Andre driftskostnader | 66 779 000 | 92 765 000 | 53 562 000 | 60 607 000 | 39 666 000 | 47 597 000 |
|
|
| Sum driftskostnader | 177 076 000 | 190 663 000 | 125 032 000 | 143 108 000 | 116 657 000 | 122 731 000 |
|
|
| Driftsresultat | 42 521 000 | 82 873 000 | 67 131 000 | 114 015 000 | 54 091 000 | 25 717 000 |
|
|
| Inntekt på investering i datterselskap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Inntekt på invest. annet foretak i sm konsern | 96 000 | -125 000 | -1 916 000 | -1 385 000 | -673 000 | 0 |
|
|
| Inntekt på invest. i tilknyttet selskap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Renteinnt. fra foretak samme konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum annen renteinntekt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum annen finansinntekt | 5 132 000 | 3 269 000 | 1 067 000 | 2 202 000 | 1 412 000 | 3 203 000 |
|
|
| Sum finansinntekter | 5 667 000 | 3 646 000 | -849 000 | 2 124 000 | 1 688 000 | 3 764 000 |
|
|
| Sum annen rentekostnad | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Nedskriving finansielle omløpsmidler | 12 178 000 | 1 000 000 | 2 500 000 | 0 | 0 | 876 000 |
|
|
| Nedskrivn. av andre fin.omløpsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum finanskostnader | 43 748 000 | 45 275 000 | 28 356 000 | 35 395 000 | 22 643 000 | 12 101 000 |
|
|
| Netto finans | -38 081 000 | -41 629 000 | -29 205 000 | -33 271 000 | -20 955 000 | -8 337 000 |
|
|
| Ordinært resultat før skattekostnad | 4 439 000 | 41 244 000 | 37 925 000 | 80 744 000 | 33 136 000 | 17 380 000 |
|
|
| Skattekostnad på ordinært resultat | 3 784 000 | 9 870 000 | 7 936 000 | 29 489 000 | 7 685 000 | 4 214 000 |
|
|
| Ordinært resultat | 655 000 | 31 374 000 | 29 990 000 | 51 255 000 | 25 451 000 | 13 166 000 |
|
|
| Ekstraordinære inntekter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Ekstraordinære kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Netto ekstraordinære poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Skattekostnad på ekstraordinært resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Årsresultat | 655 000 | 31 374 000 | 29 990 000 | 51 255 000 | 25 451 000 | 13 166 000 |
|
|
| Avsatt utbytte | 1 000 000 | 1 000 000 | -1 000 000 | 0 | -2 000 000 | 0 |
|
|
| Konsernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Overføringer til/fra annen egenkapital | -345 000 | 30 374 000 | -28 990 000 | 0 | 0 | 13 166 000 |
|
|
| Vis færre detaljer | ||||||||
| Balanseregnskap | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | Graf | |
| Eiendeler | ||||||||
| Forskning og utvikling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Konsesjoner, patenter, lisenser | 423 345 000 | 429 559 000 | 603 655 000 | 611 310 000 | 570 903 000 | 212 773 000 |
|
|
| Utsatt skattefordel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Goodwill | 85 201 000 | 85 717 000 | 86 234 000 | 86 750 000 | 99 607 000 | 19 545 000 |
|
|
| Sum immaterielle anleggsmidler | 508 546 000 | 515 276 000 | 689 889 000 | 698 060 000 | 670 510 000 | 232 318 000 |
|
|
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | 40 660 000 | 39 485 000 | 41 192 000 | 39 457 000 | 27 035 000 | 9 312 000 |
|
|
| Maskiner og anlegg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Skip, rigger, fly og lignende | 590 280 000 | 623 884 000 | 312 132 000 | 315 752 000 | 166 025 000 | 97 098 000 |
|
|
| Driftsløsøre/inventar/verktøy | 29 247 000 | 33 413 000 | 12 011 000 | 12 782 000 | 9 498 000 | 2 451 000 |
|
|
| Sum varige driftsmidler | 660 186 000 | 696 782 000 | 365 335 000 | 367 991 000 | 202 559 000 | 108 860 000 |
|
|
| Aksjer/investeringer i datterselskap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Invest. annet foretak i sm konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Lån til foretak i samme konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Investeringer i tilknyttet selskap | 1 878 000 | 1 781 000 | 13 337 000 | 15 253 000 | 16 660 000 | 14 166 000 |
|
|
| Lån tilknyttet selsk. og felles kontrollert virk. | 190 000 | 290 000 | 4 890 000 | 490 000 | 590 000 | 1 121 000 |
|
|
| Investeringer i aksjer og andeler | 2 341 000 | 14 489 000 | 1 230 000 | 3 730 000 | 4 350 000 | 4 350 000 |
|
|
| Obligasjoner og andre langsiktige fordr. | 6 567 000 | 5 510 000 | 3 975 000 | 4 485 000 | 4 749 000 | 8 015 000 |
|
|
| Pensjonsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum finansielle anleggsmidler | 10 976 000 | 22 070 000 | 23 432 000 | 23 958 000 | 26 350 000 | 27 653 000 |
|
|
| Sum anleggsmidler | 1 179 708 000 | 1 234 129 000 | 1 078 655 000 | 1 090 009 000 | 899 418 000 | 368 831 000 |
|
|
| Råvarer og innkjøpte halvfabrikata | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Varer under tilvirkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Ferdigvarer | 4 840 000 | 7 820 000 | 5 521 000 | 2 383 000 | 1 593 000 | 2 677 000 |
|
|
| Sum varelager | 4 840 000 | 7 820 000 | 5 521 000 | 2 383 000 | 1 593 000 | 2 677 000 |
|
|
| Kundefordringer | 400 000 | 33 865 000 | 662 000 | 1 997 000 | 965 000 | 662 000 |
|
|
| Andre fordringer | 5 637 000 | 4 240 000 | 11 294 000 | 5 095 000 | 6 705 000 | 5 405 000 |
|
|
| Konsernfordringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Krav på innbetaling av selskapskapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum fordringer | 6 037 000 | 38 105 000 | 11 956 000 | 7 092 000 | 7 671 000 | 6 067 000 |
|
|
| Aksjer og andeler i samme konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Markedsbaserte aksjer | 1 320 000 | 1 587 000 | 1 620 000 | 3 233 000 | 5 461 000 | 3 182 000 |
|
|
| Markedsbaserte obligasjoner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Andre markedsbaserte finansielle instr. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Andre finansielle instrumenter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum investeringer | 1 320 000 | 1 587 000 | 1 620 000 | 3 233 000 | 5 461 000 | 3 182 000 |
|
|
| Kasse/bank/post | 53 508 000 | 38 464 000 | 51 641 000 | 35 250 000 | 40 646 000 | 49 887 000 |
|
|
| Sum omløpsmidler | 65 705 000 | 85 975 000 | 70 738 000 | 47 958 000 | 55 371 000 | 61 814 000 |
|
|
| Sum eiendeler | 1 245 413 000 | 1 320 104 000 | 1 149 393 000 | 1 137 967 000 | 954 789 000 | 430 644 000 |
|
|
| Egenkapital og gjeld | ||||||||
| Aksjekapital/selskapskapital | 151 000 | 151 000 | 151 000 | 151 000 | 151 000 | 151 000 |
|
|
| Egne aksjer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Overkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum innskutt egenkapital | 151 000 | 151 000 | 151 000 | 151 000 | 151 000 | 151 000 |
|
|
| Fond for vurderingsforskjeller | 0 | 0 | 0 | 175 551 000 | 124 296 000 | 100 845 000 |
|
|
| Annen egenkapital | 234 551 000 | 234 914 000 | 204 541 000 | 0 | 0 | 0 |
|
|
| Minoritetsinteresser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum opptjent egenkapital | 234 551 000 | 234 914 000 | 204 541 000 | 175 551 000 | 124 296 000 | 100 845 000 |
|
|
| Minoritetsinteresser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum egenkapital | 234 701 000 | 235 065 000 | 204 691 000 | 175 701 000 | 124 446 000 | 100 995 000 |
|
|
| Gjeld | ||||||||
| Pensjonsforpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Utsatt skatt | 137 957 000 | 134 173 000 | 124 303 000 | 128 226 000 | 133 063 000 | 53 529 000 |
|
|
| Andre avsetninger til forpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum avsetninger til forpliktelser | 137 957 000 | 134 173 000 | 124 303 000 | 128 226 000 | 133 063 000 | 53 529 000 |
|
|
| Konvertible lån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Obligasjonslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Pantegjeld/gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 871 000 |
|
|
| Langsiktig konserngjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Annen langsiktig gjeld | 833 473 000 | 894 789 000 | 769 286 000 | 783 060 000 | 643 659 000 | 217 143 000 |
|
|
| Sum langsiktig gjeld | 971 430 000 | 1 028 962 000 | 893 589 000 | 911 286 000 | 776 722 000 | 270 672 000 |
|
|
| Konvertible lån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sertifikatlån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 833 473 000 | 894 789 000 | 614 286 000 | 628 060 000 | 643 659 000 | 238 014 000 |
|
|
| Leverandørgjeld | 2 672 000 | 12 890 000 | 5 554 000 | 9 516 000 | 9 544 000 | 3 283 000 |
|
|
| Betalbar skatt | 0 | 0 | 11 859 000 | 9 175 000 | 11 229 000 | 7 051 000 |
|
|
| Skyldige offentlige utgifter | 29 076 000 | 24 197 000 | 22 835 000 | 24 654 000 | 23 436 000 | 21 673 000 |
|
|
| Utbytte | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 | 0 | 2 000 000 | 0 |
|
|
| Kortsiktig konserngjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Annen kortsiktig gjeld | 6 534 000 | 17 990 000 | 9 866 000 | 7 634 000 | 7 412 000 | 6 099 000 |
|
|
| Sum kortsiktig gjeld | 39 282 000 | 56 077 000 | 51 114 000 | 50 979 000 | 53 621 000 | 58 977 000 |
|
|
| Sum gjeld | 1 010 712 000 | 1 085 039 000 | 944 703 000 | 962 265 000 | 830 343 000 | 329 649 000 |
|
|
| Sum egenkapital og gjeld | 1 245 413 000 | 1 320 104 000 | 1 149 393 000 | 1 137 967 000 | 954 789 000 | 430 644 000 |
|
|
| Vis færre detaljer | ||||||||
| Lønnsomhetsanalyse | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Totalkapitalrentabilitet i % | 3,8% | 7,0% | 5,8% | 11,1% | 8,1% | |||
| Resultat av driften i % | 19,4% | 30,3% | 34,9% | 44,3% | 31,7% | 17,3% | ||
| Kapitalens omløpshastighet | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | |||
| Bruttofortjeneste i % | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 100,0% | 100,0% | ||
| Overskuddsgrad i % | 21,9% | 31,6% | 34,5% | 45,2% | 32,7% | 19,9% | ||
| Egenkapital rentabilitet før skatt i % | 1,9% | 18,8% | 19,9% | 53,8% | 29,4% | |||
| Egenkapital rentabilitet etter skatt i % | 0,3% | 14,3% | 15,8% | 34,2% | 22,6% | |||
| Omsetning per ansatt | ||||||||
| Omsetning per lønnskrone | 3,2 | 4,0 | 3,8 | 4,4 | 3,1 | 3,0 | ||
| Vis færre detaljer | ||||||||
| Likviditetsanalyse | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Likviditetsgrad 1 | 1,7 | 1,5 | 1,4 | 0,9 | 1,0 | 1,0 | ||
| Likviditetsgrad 2 | 1,5 | 1,4 | 1,3 | 0,9 | 1,0 | 1,0 | ||
| Likviditetsgrad 3 | 1,4 | 0,7 | 1,0 | 0,7 | 0,8 | 0,8 | ||
| Varelagerets omløpshastighet | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Lagertid i antall dager | ||||||||
| Soliditetsanalyse | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Egenkapitalandel i % | 18,8% | 17,8% | 17,8% | 15,4% | 13,0% | 23,5% | ||
| Egenkapitalandel av omsetning i % | 106,9% | 85,9% | 106,5% | 68,3% | 72,9% | 68,0% | ||
| Rentedekningsgrad i % | 1,0% | 1,1% | 1,1% | 1,1% | 1,1% | 1,2% | ||
| Finansieringsgrad i % | 1,0% | 1,0% | 1,0% | 1,0% | 1,0% | 1,0% | ||
| Langsiktig lagerfinansiering i % | 545,9% | 382,3% | 355,5% | -126,8% | 109,9% | 105,9% | ||
| Gjeldsgrad | 4,3 | 4,6 | 4,6 | 5,5 | 6,7 | 3,3 | ||
| Kortsiktig gjeldsandel i % | 3,2% | 4,2% | 4,4% | 4,5% | 5,6% | 13,7% | ||
| Langsiktig gjeldsandel i % | 78,0% | 77,9% | 77,7% | 80,1% | 81,4% | 62,9% | ||
| Lederlønninger | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Lønn daglig leder(e) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Revisors anmerkninger
Kontaktinformasjon hentes fra offentlige registre og er ikke kvalitetssikret av Regnskapstall.no. Regnskapstall og offentlig juridisk informasjon hentes fra Brønnøysundregistrene. All informasjon er lagt ut i henhold til norsk lovverk. Ved feil på økonomisk eller juridisk informasjon kontakt Dun & Bradstreet Norway AS. Betalingsanmerkninger, rating og pant leveres av Experian, ved spørsmål kontakt Experian. For spørsmål rundt visning av informasjon kontakt Regnskapstall.no kundeservice .
