Øster Hus Holding AS
Regnskap
| Resultatregnskap | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | Graf | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutakode | NOK | NOK | NOK | NOK | NOK | NOK | ||
| Sum salgsinntekter | 1 501 446 000 | 1 359 316 000 | 1 044 286 000 | 1 255 994 000 | 1 183 145 000 | 1 105 793 000 |
|
|
| Annen driftsinntekt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 203 000 |
|
|
| Sum driftsinntekter | 1 501 446 000 | 1 359 316 000 | 1 044 286 000 | 1 255 994 000 | 1 183 145 000 | 1 105 996 000 |
|
|
| Varekostnad | 957 111 000 | 865 610 000 | 679 451 000 | 872 959 000 | 824 272 000 | 794 891 000 |
|
|
| Beholdningsendringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Lønnskostnader | 194 307 000 | 173 902 000 | 153 491 000 | 140 913 000 | 129 943 000 | 122 653 000 |
|
|
| Avskrivning varige driftsmidler/im. eiend. | 6 905 000 | 6 461 000 | 5 586 000 | 6 877 000 | 3 909 000 | 3 576 000 |
|
|
| Nedskriving av driftsmidler/im. eiend. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Andre driftskostnader | 87 231 000 | 77 340 000 | 62 897 000 | 58 342 000 | 56 196 000 | 65 516 000 |
|
|
| Sum driftskostnader | 1 245 554 000 | 1 123 313 000 | 901 425 000 | 1 079 091 000 | 1 014 320 000 | 986 636 000 |
|
|
| Driftsresultat | 255 892 000 | 236 003 000 | 142 861 000 | 176 903 000 | 168 825 000 | 119 360 000 |
|
|
| Inntekt på investering i datterselskap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Inntekt på invest. annet foretak i sm konsern | -1 726 000 | -1 287 000 | -865 000 | 6 110 000 | -2 815 000 | -214 000 |
|
|
| Inntekt på invest. i tilknyttet selskap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Renteinnt. fra foretak samme konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum annen renteinntekt | 1 894 000 | 14 606 000 | 3 236 000 | 4 595 000 | 3 371 000 | 1 403 000 |
|
|
| Sum annen finansinntekt | 1 030 000 | 386 000 | 580 000 | 2 452 000 | 1 622 000 | 1 608 000 |
|
|
| Sum finansinntekter | 1 198 000 | 13 705 000 | 2 951 000 | 13 157 000 | 2 178 000 | 2 819 000 |
|
|
| Sum annen rentekostnad | 100 727 000 | 104 977 000 | 51 702 000 | 29 330 000 | 29 624 000 | 36 353 000 |
|
|
| Nedskriving finansielle omløpsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Nedskrivn. av andre fin.omløpsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum finanskostnader | 104 402 000 | 108 420 000 | 54 367 000 | 32 191 000 | 32 153 000 | 37 846 000 |
|
|
| Netto finans | -103 204 000 | -94 715 000 | -51 416 000 | -19 034 000 | -29 975 000 | -35 027 000 |
|
|
| Ordinært resultat før skattekostnad | 152 689 000 | 141 288 000 | 91 444 000 | 157 869 000 | 138 851 000 | 84 334 000 |
|
|
| Skattekostnad på ordinært resultat | 35 145 000 | 33 092 000 | 20 767 000 | 33 044 000 | 31 199 000 | 18 573 000 |
|
|
| Ordinært resultat | 117 544 000 | 108 196 000 | 70 677 000 | 124 824 000 | 107 652 000 | 65 760 000 |
|
|
| Ekstraordinære inntekter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Ekstraordinære kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Netto ekstraordinære poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Skattekostnad på ekstraordinært resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Årsresultat | 102 679 000 | 97 367 000 | 56 531 000 | 107 220 000 | 90 442 000 | 53 242 000 |
|
|
| Avsatt utbytte | 50 000 000 | 20 000 000 | 10 000 000 | 50 000 000 | 100 000 000 | 0 |
|
|
| Konsernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Overføringer til/fra annen egenkapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Vis færre detaljer | ||||||||
| Balanseregnskap | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | Graf | |
| Eiendeler | ||||||||
| Forskning og utvikling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Konsesjoner, patenter, lisenser | 0 | 159 000 | 377 000 | 595 000 | 2 885 000 | 2 657 000 |
|
|
| Utsatt skattefordel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum immaterielle anleggsmidler | 0 | 159 000 | 377 000 | 595 000 | 2 885 000 | 2 657 000 |
|
|
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | 49 130 000 | 32 063 000 | 35 233 000 | 28 766 000 | 28 653 000 | 24 254 000 |
|
|
| Maskiner og anlegg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Skip, rigger, fly og lignende | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Driftsløsøre/inventar/verktøy | 13 563 000 | 13 492 000 | 11 335 000 | 10 954 000 | 7 172 000 | 5 620 000 |
|
|
| Sum varige driftsmidler | 62 693 000 | 45 555 000 | 46 568 000 | 39 720 000 | 35 825 000 | 29 874 000 |
|
|
| Aksjer/investeringer i datterselskap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Invest. annet foretak i sm konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Lån til foretak i samme konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Investeringer i tilknyttet selskap | 36 861 000 | 43 431 000 | 45 451 000 | 46 669 000 | 49 302 000 | 51 484 000 |
|
|
| Lån tilknyttet selsk. og felles kontrollert virk. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Investeringer i aksjer og andeler | 13 312 000 | 10 644 000 | 8 682 000 | 7 754 000 | 2 913 000 | 2 442 000 |
|
|
| Obligasjoner og andre langsiktige fordr. | 160 893 000 | 150 212 000 | 114 937 000 | 112 522 000 | 68 324 000 | 62 036 000 |
|
|
| Pensjonsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum finansielle anleggsmidler | 211 066 000 | 204 288 000 | 169 070 000 | 166 945 000 | 120 539 000 | 115 962 000 |
|
|
| Sum anleggsmidler | 273 759 000 | 250 001 000 | 216 014 000 | 207 259 000 | 159 249 000 | 148 493 000 |
|
|
| Råvarer og innkjøpte halvfabrikata | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Varer under tilvirkning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Ferdigvarer | 2 275 674 000 | 2 234 354 000 | 2 130 740 000 | 1 669 047 000 | 1 386 202 000 | 1 531 008 000 |
|
|
| Sum varelager | 2 275 674 000 | 2 234 354 000 | 2 130 740 000 | 1 669 047 000 | 1 386 202 000 | 1 531 008 000 |
|
|
| Kundefordringer | 727 689 000 | 689 220 000 | 494 459 000 | 621 121 000 | 728 128 000 | 580 755 000 |
|
|
| Andre fordringer | 76 261 000 | 76 125 000 | 70 029 000 | 56 761 000 | 41 460 000 | 55 801 000 |
|
|
| Konsernfordringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Krav på innbetaling av selskapskapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum fordringer | 803 950 000 | 765 345 000 | 564 487 000 | 677 882 000 | 769 589 000 | 636 556 000 |
|
|
| Aksjer og andeler i samme konsern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Markedsbaserte aksjer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Markedsbaserte obligasjoner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Andre markedsbaserte finansielle instr. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Andre finansielle instrumenter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 |
|
|
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 000 |
|
|
| Kasse/bank/post | 16 771 000 | 23 611 000 | 101 325 000 | 19 689 000 | 18 840 000 | 39 647 000 |
|
|
| Sum omløpsmidler | 3 096 396 000 | 3 023 310 000 | 2 796 552 000 | 2 366 618 000 | 2 174 631 000 | 2 207 211 000 |
|
|
| Sum eiendeler | 3 370 155 000 | 3 273 312 000 | 3 012 567 000 | 2 573 878 000 | 2 333 881 000 | 2 355 705 000 |
|
|
| Egenkapital og gjeld | ||||||||
| Aksjekapital/selskapskapital | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 |
|
|
| Egne aksjer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Overkursfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sum innskutt egenkapital | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 | 37 146 000 |
|
|
| Fond for vurderingsforskjeller | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Annen egenkapital | 925 716 000 | 873 038 000 | 795 672 000 | 772 702 000 | 715 281 000 | 724 838 000 |
|
|
| Minoritetsinteresser | 19 099 000 | 19 967 000 | 21 759 000 | 25 168 000 | 17 434 000 | 15 409 000 |
|
|
| Sum opptjent egenkapital | 925 716 000 | 873 038 000 | 795 672 000 | 772 702 000 | 715 281 000 | 724 838 000 |
|
|
| Minoritetsinteresser | 19 099 000 | 19 967 000 | 21 759 000 | 25 168 000 | 17 434 000 | 15 409 000 |
|
|
| Sum egenkapital | 981 962 000 | 930 151 000 | 854 577 000 | 835 016 000 | 769 860 000 | 777 393 000 |
|
|
| Gjeld | ||||||||
| Pensjonsforpliktelser | 7 656 000 | 4 988 000 | 3 026 000 | 2 098 000 | 471 000 | 0 |
|
|
| Utsatt skatt | 55 984 000 | 44 475 000 | 39 770 000 | 29 341 000 | 25 651 000 | 20 652 000 |
|
|
| Andre avsetninger til forpliktelser | 16 031 000 | 16 730 000 | 12 605 000 | 12 605 000 | 13 450 000 | 12 484 000 |
|
|
| Sum avsetninger til forpliktelser | 79 671 000 | 66 193 000 | 55 401 000 | 44 044 000 | 39 572 000 | 33 136 000 |
|
|
| Konvertible lån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Obligasjonslån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Pantegjeld/gjeld til kredittinstitusjoner | 2 027 289 000 | 1 977 895 000 | 1 784 279 000 | 1 360 298 000 | 1 168 488 000 | 1 259 370 000 |
|
|
| Langsiktig konserngjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Annen langsiktig gjeld | 52 749 000 | 40 987 000 | 78 139 000 | 71 938 000 | 65 636 000 | 83 257 000 |
|
|
| Sum langsiktig gjeld | 132 420 000 | 107 180 000 | 133 540 000 | 115 982 000 | 105 208 000 | 116 393 000 |
|
|
| Konvertible lån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Sertifikatlån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 054 150 000 | 2 007 144 000 | 1 857 418 000 | 1 393 909 000 | 1 182 943 000 | 1 278 190 000 |
|
|
| Leverandørgjeld | 70 630 000 | 73 070 000 | 48 654 000 | 49 946 000 | 47 803 000 | 74 559 000 |
|
|
| Betalbar skatt | 23 692 000 | 28 387 000 | 13 164 000 | 31 523 000 | 26 578 000 | 10 986 000 |
|
|
| Skyldige offentlige utgifter | 24 906 000 | 19 705 000 | 15 009 000 | 19 477 000 | 16 530 000 | 11 832 000 |
|
|
| Utbytte | 15 733 000 | 32 622 000 | 34 061 000 | 60 988 000 | 110 654 000 | 8 478 000 |
|
|
| Kortsiktig konserngjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Annen kortsiktig gjeld | 93 524 000 | 104 302 000 | 129 283 000 | 100 648 000 | 88 759 000 | 96 695 000 |
|
|
| Sum kortsiktig gjeld | 2 255 774 000 | 2 235 981 000 | 2 024 450 000 | 1 622 880 000 | 1 458 812 000 | 1 461 920 000 |
|
|
| Sum gjeld | 2 388 194 000 | 2 343 161 000 | 2 157 990 000 | 1 738 862 000 | 1 564 020 000 | 1 578 313 000 |
|
|
| Sum egenkapital og gjeld | 3 370 155 000 | 3 273 312 000 | 3 012 567 000 | 2 573 878 000 | 2 333 881 000 | 2 355 705 000 |
|
|
| Vis færre detaljer | ||||||||
| Lønnsomhetsanalyse | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Totalkapitalrentabilitet i % | 7,7% | 7,9% | 5,2% | 7,7% | 7,3% | |||
| Resultat av driften i % | 17,0% | 17,4% | 13,7% | 14,1% | 14,3% | 10,8% | ||
| Kapitalens omløpshastighet | 0,5 | 0,4 | 0,4 | 0,5 | 0,5 | |||
| Bruttofortjeneste i % | 36,3% | 36,3% | 34,9% | 30,5% | 30,3% | 28,1% | ||
| Overskuddsgrad i % | 17,1% | 18,4% | 14,0% | 15,1% | 14,5% | 11,0% | ||
| Egenkapital rentabilitet før skatt i % | 16,0% | 15,8% | 10,8% | 19,7% | 17,9% | |||
| Egenkapital rentabilitet etter skatt i % | 10,7% | 10,9% | 6,7% | 13,4% | 11,7% | |||
| Omsetning per ansatt | ||||||||
| Omsetning per lønnskrone | 7,7 | 7,8 | 6,8 | 8,9 | 9,1 | 9,0 | ||
| Vis færre detaljer | ||||||||
| Likviditetsanalyse | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Likviditetsgrad 1 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | ||
| Likviditetsgrad 2 | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,4 | 0,5 | 0,5 | ||
| Likviditetsgrad 3 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||
| Varelagerets omløpshastighet | 0,4 | 0,4 | 0,3 | 0,5 | 0,6 | 0,5 | ||
| Lagertid i antall dager | 848,2 | 907,7 | 1006,6 | 630,0 | 637,0 | |||
| Soliditetsanalyse | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Egenkapitalandel i % | 29,1% | 28,4% | 28,4% | 32,4% | 33,0% | 33,0% | ||
| Egenkapitalandel av omsetning i % | 65,4% | 68,4% | 81,8% | 66,5% | 65,1% | 70,3% | ||
| Rentedekningsgrad i % | 18,0% | 21,9% | 16,2% | 15,0% | 14,9% | 13,6% | ||
| Finansieringsgrad i % | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,2% | ||
| Langsiktig lagerfinansiering i % | 36,9% | 35,2% | 36,2% | 44,6% | 51,6% | 48,7% | ||
| Gjeldsgrad | 2,4 | 2,5 | 2,5 | 2,1 | 2,0 | 2,0 | ||
| Kortsiktig gjeldsandel i % | 66,9% | 68,3% | 67,2% | 63,1% | 62,5% | 62,1% | ||
| Langsiktig gjeldsandel i % | 3,9% | 3,3% | 4,4% | 4,5% | 4,5% | 4,9% | ||
| Lederlønninger | 2024 (K) | 2023 (K) | 2022 (K) | 2021 (K) | 2020 (K) | 2019 (K) | ||
| Lønn daglig leder(e) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Revisors anmerkninger
Kontaktinformasjon hentes fra offentlige registre og er ikke kvalitetssikret av Regnskapstall.no. Regnskapstall og offentlig juridisk informasjon hentes fra Brønnøysundregistrene. All informasjon er lagt ut i henhold til norsk lovverk. Ved feil på økonomisk eller juridisk informasjon kontakt Dun & Bradstreet Norway AS. Betalingsanmerkninger, rating og pant leveres av Experian, ved spørsmål kontakt Experian. For spørsmål rundt visning av informasjon kontakt Regnskapstall.no kundeservice .
